Turystyka

Legnica – trzecie co do wielkości miasto Dolnego Ślaska, położona jest w południowo-zachodniej części Niziny Śląskiej na granicy dwóch krain geograficznych: południowej o glebach urodzajnych i północnej o gruntach piaszczystych – dzisiaj jeszcze obficie zalesionych. Usytuowana jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na wysokości 113 -168 m n.p.m. Łagodny klimat i największa w roku liczba dni słonecznych sprawiają, że Legnica zyskała miano najcieplejszego miasta w Polsce.
Legnica jest centrum gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym regionu, siedzibą władz powiatu grodzkiego i ziemskiego, a także diecezji kościoła rzymskokatolickiego.
Odległość Legnicy od dużych ośrodków miejskich nie przekraczają 100 km. Tutaj krzyżują się ważne drogi o znaczeniu europejskim: autostrada A4 (wschód – zachód) i droga krajowa nr 3 łącząca północ Polski z południem Europy. Przez Legnicę wiodą również ważne szlaki komunikacji kolejowej, z zachodu na wschód i z północy na południe.

Przez Legnicę przechodzi bardzo dużo ciekawych szlaków turystycznych. Oto niektóre z nich:

1. Via Regia lub „droga wysoka”

Via Regia to historyczny trakt handlowy prowadzący od Hiszpanii aż po Ukrainę. Od wieków był ponadregionalną drogą sprzyjającą rozwojowi stosunków i kontaktów państw europejskich. Droga służąca początkowo jako trakt wojskowy, stawała się z czasem coraz ważniejszym traktem handlowym, co przyspieszało rozwój miast leżących na jej trasie.
To także jedna z głównych nitek szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba – Drogi św. Jakuba, która prowadzi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W Polsce oznakowany obecnie (2008) na odcinku od Góry św. Anny przez Opole, Wrocław, Legnicę i Lubań do Zgorzelca. Trwają prace nad oznakowaniem odcinka biegnącego z Piekar Śląskich, m.in. przez Radzionków, do Góry św. Anny.

2. Europejski Szlak Cystersów

Powstał z inicjatywy Rady Europy. Rozpoczyna się w Portugalii, a kończy w Polsce. Legnica usytuowana jest na jego trasie pomiędzy Lubiążem, a Krzeszowem. Szczegółowy przebieg szlaku w okolicy miasta: Kawice – Prochowice – Golanka – Spalona – Kunice – Legnica – Kościelec – Warmątowice – Winnica – Stary Jawor – Jawor – Paszowice – Sokola – Kwietniki – Pogwizdów – Świny. Z uwagi na bogactwo obiektów zabytkowych i urozmaicony krajobraz, jest to szlak cieszący się szczególną popularnością wśród turystów.

3. Szlak bitwy pod Legnicą w 1241 r.

Trasa spacerowa o długości 12 km (znaki czerwone), przebiegająca w większej części przez Legnicę, a następnie Bartoszów i Legnickie Pole. Najciekawszymi obiektami szlaku są: kościół i klasztor p.w. Św. Jadwigi Śląskiej oraz Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.

4. Szlak polskiej miedzi

Długość trasy – ok. 112 km (znaki niebieskie). Przebieg: Złotoryja – Rokitnica – Kozów – Wysocko – Rzymówka – Krotoszyce – Wilczyce – Szymanowice – Smokowice – Pawłowice Małe – Legnica – Piątnica – Rzeszotary – Kochlice – Głuchowie – Chrostnik – Krzeczyn Wielki – Lubin – Obora – Szklary Górne – Jędrzychów – Sobin – Polkowice Dln. – Polkowice – Trzebcz – Komorniki – Wysoka Cerkiew – Żuków – „Uroczysko Dobiszów” (rezerwat przyrody) – Dobiszów – Jaczów – Ruszowice – Głogów.
Szlak nizinny przebiegający przez mało urozmaicony krajobrazowo teren. Łączy rejony starego zagłębia miedziowego (ze śladami górnictwa złota w Złotoryi) z centralną częścią Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, w części środkowej przebiegając przez tereny leśne. Na trasie interesujące obiekty dóbr kultury, zgrupowane zwłaszcza w Legnicy i Głogowie. Szlak przeznaczony głównie dla turystyki pieszej i kolarskiej.

5. Szlak dookoła Legnicy

Szlak o długości 79 km (znaki żółte), przebiegający przez tereny o dużych walorach przyrodniczych oraz miejsca ważnych wydarzeń historycznych – bitwy z Mongołami w 1241 r. na Dobrym Polu i bitwy nad Kaczawą w czasach napoleońskich. Częściowo pokrywa się ze Szlakiem Cystersów. Dzieli się na 5 odcinków, można go więc pokonywać etapami.

Link do mapki, na której zaznaczone zostało więcej szlaków:
Polskaniezwykla.pl – Legnica